توضیح برای آثار نقاشی نمایشگاه ارثیه های خاک

رویداد مهم

نخستین سالانه طراحی کتاب ایران

Search

آخرین دیدگاه ها

توضیح برای آثار نقاشی نمایشگاه ارثیه های خاک

در امتداد یک دوره مطالعه و تحقیق در آثار هنرمندان و صنعتگران باستانی و به تصویر کشیدن فرم‌های  بومی  ایرانی، در نمایشگاه‌های  انفرادی  و گروهی  قبلی  ، به  داستان‌ها  و اندیشه های شیرینی  رسیدم. اندیشه‌ها و  داستان‌های  شیرینی  که  در طول  تاریخ  چند  هزارساله  ، آنها  را بسیار خوانده‌ایم  در حماسه های  فردوسی، و بسیار شنیده‌ایم  از زبان  نقالان و …  ، اما به  راستی مردمان آن روزگار به چه  می‌اندیشیدند  و دغدغه‌ی آنها  چه  بود.

نقش‌های روی ظروف فلزی و سیمین که بامهارتی باورنکردنی و خیره‌کننده شکل‌گرفته‌اند مرا شیفته‌ی داستان‌ها  ، اندیشه‌ها و زیبایی آنها  کرد، شیفته‌ی سادگی  و مهارت  مردمان  آن روزگار که برروی ظروف دست‌سازشان به مینی مالترین شکل ممکن داستان تعریف کرده‌اند.

احترام  به  طبیعت،  شکار،  الهه‌های  نگهبان،  و حیواناتی  را  که  زندگی  مردم  به  آنها وابسته بود  ،  روی باارزش‌ترین فلزات، و درنهایت دقت و مهارت خلق کرده‌اند.  بر آن شدم تا این شیرینی و لذت را با زبان رنگ و فرم و خط روی بوم نقاشی به تصویر کشم، آن‌هم بارنگ‌هایی درخشان، زیبا و سرزنده، چنانچه لایق این ارثیه‌های بی‌نظیر خاک وطنم است، تا  دوباره خودشان را شاد و پر غرور به  مردم امروز نشان دهند  و وارد خانه‌هایشان شوند.

 

ناهید برادران اسکندانی

مهر ماه ۹۳

نوشته شده در : مقالات هنری 

مرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۱۴ ادمین

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *